На југозападним обронцима планине Радан, у селу Доњи Гајтан, налазе се извори воде, у народу познати као "Вилине воде".
Води са овог извора приписиване су моћи исцељења од слабовидости, али и од дијабетеса.
Стара светилишта - црквишта
место: Газдаре
У селу Газдаре налази се црквиште, заправо адаптирано светилиште на остацима некадашњег већег објекта - храма из средњег века. Народ Газдара и околине окупља се код ове цркве на дан Светог Пантелејмона, 9. августа.
Базилика Св. Јована Крститеља
место: Рујковац
У овом селу налази се најмање 15 локалитета са остацима од праисторије до средњег века. Најинтересантнији локалитет је базилика из 6. века, за коју локално становништво верује да је посвећена Светом Јовану Крститељу. Остаци храма су добро очувани, и налазе се на Пориђанском брду, на 4 км од центра села.
Стара светилишта - црквишта
место: Горња Лапаштица
У Горњој Лапаштици налазе се касноантичке гробнице, за које локално становништво верује да су крипте цркве посвећене Светој Петки. Ово је место које ходочасте болесни у нади за излечењем. У близини овог локалитета налазе се и три извора питке воде. Народ их је уредио, верујући да имају исцелитељску моћ.
Традиционална музика
место: Реткоцер
Село Реткоцер се налази 15 км северозападно од Медвеђе. У овом месту је рођен и живи Миљан Токовић, народни гуслар и мајстор врсте фруле-свирала, победник такмичења "Чувари народне баштине" за 2014. годину.
Веровања, стари занати и обичаји
место: Медвеђа
У Медвеђи се налазе православни и муслимански верски објекти. Црква и текија представљају централна места за становнике Медвеђе, припаднике ове две вероисповести.
Сачувани обичаји преплетени су са историјским и културним наслеђем, у које спадају и стари, по негде још увек живи занати, као што је ковачки...
Верски објекат
место: Капит
На 5 км југоисточно од Медвеђе, према селу Капит, са леве стране Капитске реке, смештена је џамија, изграђена између 1930. и 1936. године. Представља главни верски објекат за Албанце муслимане који живе у местима: Медвеђа, Капит, Горња Лапаштица, Ђулекаре и Тупале.
Верски објекат и народни обичаји
место: село Богдушевац
Снагу коју веровање може да пробуди у људима илуструје прича о градњи црквице у Богдушевцу, недалеко од Медвеђе.
О очувању и значају традиције говори Живојин Павловић, наставник у пензији из истог села...
Народни обичаји
место: село Тупале
Традиционални првомајски сусрети Албанаца одржавају се испред школе у селу Тупале, на једном од бројних узвишења око Медвеђе...
Верски објекат
место: Туларе
Туларе је село, удаљено 18 км од Медвеђе. У селу се налази црква посвећена Светој Тројици. Црква је саграђена између 1900. и 1903. године средствима народа досељеног из Црне Горе, Херцеговине и Старе Србије.
Верски објекат
место: Сијаринска Бања
у Сијаринској Бањи налази се црква Светог пророка Илије која је саграђена на темељима касноантичке базилике, коју је Стеван Немања доградио у ХII веку. Црква је потпуно обновљена и фрескоосликана почетком XXI века.
Верски објекат
место: Сијаринa
У атару села Сијарина, 12 км од Медвеђе, налази се најстарија очувана џамија у овом крају. Овај верски објекат саграђен је 90-их година XIX века.
Верски објекат
место: Мала Браина
Манастир Богородица Браинска налази се на двадесетак километара од Медвеђе. Ову древну светињу у селу Мала Браина саградио је српски цар Урош Нејаки (син цара Душана) 1355. године и у њега населио руске монахе из светогорског манастира Св. Пантелејмона.
Извори воде и веровања
место: Шкодрански вир
На 15 км југозападно од Медвеђе, на Мркоњској реци, између села Мркоње, Врапце и Богуновац, налази се Шкодрански вир. На овом мањем водопаду, где се вода увирила, по причама локалног становништва, појављивале су се разне утваре.
Воденица
место: Свирце
У селу Свирце живи Занел Ислами, власник једине активне воденице у сливу Бањске реке. Домаћинство Исламија налази се на око 4 км од Сијаринске Бање, недалеко од џамије, с леве стране Бањске реке.
Косидба
место: Маровац
Традиционална манифестација „Косидба на Маровцу“, на званом месту Чаир, одржава се сваке прве суботе у јулу месецу. Окупљање косача, као и организовање других такмичења, одржава се поред новосаграђене цркве посвећене Светој Тројици.
За цркву у Медвеђи, посвећеној Вазнесењу Господњем "Спасовдану", може се рећи да је задужбина два краља из породице Обреновић -Милана и Александра, који су донирањем од тадашњих 1000 динара у сребру, започели и довршили централни православни храм у општини Медвеђа. Иначе, сама црква је саграђена на нађеним темељима старије цркви из средњег века. Црква са парохијским домом, налази се на улазу у Медвеђу, на узвишици с десне стране главне улице. Од обнове цркве до данашњих дана она је седиште парохије Медвеђске. Народ се понајвише у овој цркви окупља на Спасовдан, који се пада на 40-ти дан од Ускрса, на Богојављање и нарочито на прослави Велике Госпојине, када је и саборни дан у Целој Медвеђи.